15 Mart 2012 Perşembe

Dünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler

Dünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler
Beethoven Dünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler
Beethoven portresi - 1820
Doğumu 16 Aralık 1770
Bonn - Almanya 
Ölümü 26 Mart 1827
Viyana - Avusturya
İmzası 
Beethoven'ın imzası

Dünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü BestecilerLudwig van Beethoven'ın yüzünün ölüm kalıbı örnek alınarak yapılan büstüLudwig van Beethoven (16 Aralık 1770-26 Mart 1827) Alman klasik müzik bestecisi.
Ludwig van Beethoven 1770 yılında Bonn’da mütevazı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlk müzik öğretmeni babasıdır. Alkolik bir müzisyen olan babasının Beethooven’a piyano eğitiminde çok sert ve acımasız davrandığı bilinir. Mutsuz bir çocukluk geçiren BeethovenDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler küçük yaşlarda ailesinin geçimine katkıda bulunmak için kilisede piyano çalarak çalışmaya başlamıştır.
1792 yılında Viyana’ya giden Beethoven klasik müziğin ünlü bestecisi Joseph Haydn’ın yanında çalışmaya başladı. Joseph Haydn kısa sürede Beethoven’ın üstün yeteneğini fark etti ve her konuda ona destek oldu. BeethovenDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler başlarda besteci olarak değil piyanist olarak adını duyurdu. Daha sonra yaptığı bestelerle klasik müziğin 19. yüzyılın sonuna kadar yaşayan tüm müzisyenlerini etkiledi.
Beethoven’ın dokuz senfonisiDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler beş piyano konçertosuDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler bir keman konçertosuDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler bir piyanoDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler keman ve çello için üçlü konçertoDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler otuz iki piyano sonatı ve birçok oda müziği eseri bulunmaktadır. Sadece bir operaDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler FidelioDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler bestelemiştir. İlk senfonisini 1800 yılında yapmıştır. 3. senfonisiniDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler Eroica olarak da bilinirDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler Napolyon’a Avrupa’ya demokrasi getirdiği için adamıştır. Ancak daha sonra Napolyon kendini İmparator ilan ettiğinde bu adamayı geri almıştır. 9. senfoni ise en çok bilinen ve bugün Avrupa Birliği marşı da olan en çarpıcı senfonisidir.
Beethoven çok titiz çalışan bir müzisyendi. MüziğiDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler ifade gücü ve teknik olarak çok üst seviyedeydi. BeethovenDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler Haydn ve Mozart’tan devraldığı prensipleri geliştirdiDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler daha uzun besteler yazdı ve daha tutkuluDünyaca Ünlü Bestecilerden Birisinin Hayatını Anlatan Yazı - Dünyaca Ünlü Besteciler dramatik eserler oluşturdu. Özellikle Op. 109 piyano sonatıyla Klasik müziğin Romantik Dönemini başlatmıştır.
Yaşamı boyunca sağlık problemleri çeken Beethoven 1801’de işitme problemleri yaşamaya başlamış ve 1817’de tamamen sağır olmuştur. Bu dönemden sonra sağırlığı müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiştir. Hatta hepimizin çok iyi bildiği 9. senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir.
1827 yılında 56 yaşındayken dünyaca tanınan bir besteci olarak ölmüştür ve cenazesine otuz bine yakın insan katılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder